Home » » Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Written By THA on Sunday, 8 July 2012 | 21:27

Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, piyasada satılan sahte güneş gözlüklerinin ileride katarakt riskini artırdığını söyledi.

Güneş gözlüklerinin yıllarca süslenme ve estetik amacı ile kullanıldığını söyleyerek, güneş gözlüklerinin uluslar arası standarda göre üretilmesi göz ve görme sağlığını koruyacağını, göz ve yüzün yaralanmalara karşı emniyetini sağlayacağını belirtti. Küçüker, “Göz ve görme sağlığı açısından son derece zararlı, ünlü markaların kötü taklidi sahte işporta gözlükleri, çok ucuz olması, satın alan yada kullanan için suç teşkil etmemesi nedeni ile ne yazık ki hala önemli miktarda pazarda yer buluyor.

İnsanlar tüm hayatları boyunca maruz kaldıkları UV radyasyonunun yaklaşık olarak yüzde 80'ini 18 yaşına kadar almaktadır. Bu nedenle toplumların eğitiminin daha ilk yaşlardan itibaren başlaması, güneşlenme ve UV radyasyonundan korunma alışkanlıklarının kazandırılması halk sağlığı açısından çok önemlidir. UV radyasyonunun zararları kümülatiftir. Ne kadar çok UV radyasyonuna maruz kalırsanız, hayatınızın sonraki evrelerinde katarakt hastası olma riskiniz artar. Şu anda dünyada 16 milyon insan katarakt nedeni ile kör olmaktadır ve araştırmalarına göre bu insanların yüzde 20’si UV ışınlarına maruz kaldıkları için kör olmuşlardır” ifadelerini kullandı

Vatandaşların güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edeceği konusunda bilgi veren Küçüker, “Güneş gözlüğü satın alırken, uzun dönemde gözlerin sağlığını maksimum koruyacak güneş gözlükleri seçilmelidir. Fiyatı uygun olan mallar arasında; Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu, garanti belgesi veya standarda uygunluk TSE markası olanlar tercih edilmelidir” diye konuştu.

Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı Taylan Küçüker, sürücülerin güneş gözlüğü takması gerektiğini kaydederek, uyurken ise asla güneş gözlüğü kullanılmaması gerektiğini vurguladı. (iha)
Bu haberi paylaşın :